Za Klimtom a metalom

Autor: Jozef Mikát | 22.8.2019 o 14:57 | (upravené 23.8.2019 o 16:14) Karma článku: 1,23 | Prečítané:  387x

Koncom minulého roku sme kúpili lístky na Metallica WorldWired Tour 16.8.2019 vo Viedni, kde sme síce už viac krát boli či už pracovne alebo za muzikou, ale nikdy nám nezostal čas na prehliadku Belvedere a tvorby Gustava Klimta.

Keďže koncert bol na štadióne Ernsta Happela, tak sme si  v predstihu  rezervovali  izbu v hoteli Trend Messe,  hneď pri Prátri.  Koncert bol v piatok večer, tak sme sa vybrali do  Viedne hneď ráno a  o 10.00  sme už zaparkovali pri Bervedere. Hlavným  cieľom bolo  pozrieť si Bozk od Gustava Klimta a jeho tvorbu. Išlo nám aj o symbolické premostenie metalu - zlata,  ktoré  Klimt  rád používal vo svojich  obrazoch a hudobného metalu, na ktorý  sme išli večer.

V Belvedere  nás zaskočili  dlhé rady pred pokladňou na lístky a tak som rýchlo cez mobil zakúpil elektronické lístky a naivne som si  myslel,  že to je vybavené. Ale mýlil som sa, v tomto nám až tak Rakúšania  neutiekli... V  ďalšom rade pred vstupom do galérie sme dostali inštrukciu, že lístky si musíme ísť vytlačiť do obchodu so suvenírmi, kde nám slečna pri pokladni povedala,  že potrebuje poslať elektronickú  verziu lístkov z mailu, lenže nič také mi neprišlo...  Skrátka nefungovalo to ako malo, ale  nakoniec sa to podarilo vyriešiť, za ten čas  by sme  vystáli aj rad na lístky. Ale potom to už išlo hladko. Horný palác, ktorý dal postaviť princ Eugen Savojský ako svoje  letné sídlo v barokovom duchu je naozaj honosné.

Teraz slúži ako viacposchodová  galéria v ktorej  sú vystavené umelecké diela z rôznych období, hlavne  rakúskych umelcov ako sú  Egon Schiele, Oskar Kokoschka,  ale  hlavná hviezda je predsa len Gustav Klimt a to je dôvod prečo sa tam ide. Síce môžete vidieť aj pár nádherných kúskov od Moneta,  alebo Vicenta van Gogha a iných zahraničných umelcov, ale tí  sú tu  akosi navyše. Od Klimta je tam pomerne dosť známych obrazov, avšak podľa očakávania najväčší rad bol pred jeho nasvieteným Bozkom. 

Na záver sme si  kúpili pár pamiatkových darčekov, samozrejme vrátane reprodukcie Bozku a keďže sa blížil dážď, tak sme skončili na obede v gréckej reštaurácii na predraženom  "wiener schnitzel". Ešte raz sme si prešli park, ale prehliadku dolného  Belvederu  sme si nechali na budúce. Určite sa tu dá stráviť celý deň, ale radšej mimo hlavného turistického obdobia.

Hotel Trend Messe  sa nachádza neďaleko výstaviska, kde sme niekedy  začiatkom 90-tich rokov chodili na výstavy výpočtovej techniky IFABO, niečo podobné ako v Brne  bol  INVEX.  Obe výstavy skončili na smetisku dejín, ale vtedy to malo svoje čaro, lebo celé odvetvie  štartovalo. Hotel si pamätá  tieto časy, teraz si vykrýva kapacity aj s pomocou koncertov konaných  na neďalekom štadióne, čo bolo vidieť aj na cene v deň koncertu a množstve metalistov. A to o týždeň tam mali prísť nemeckí Rammstein, ktorí vypredali štadión hneď dva krát...

Po zaparkovaní sme sa ubytovali  a po malom oddychu sme sa vybrali na obhliadku Pratru,  ktorý sme mali doslova pod oknami. Treba uznať, že zábavný park je riešený veľkoryso a s atrakciami od výmyslu sveta. Na tie obrovské zrýchľovače sa stačilo pozerať a už nám bolo zle.  Z časových dôvodov sme prešli iba časť parku, ruské kolo sme si nechali nabudúce. Rýchlu  večeru sme absolvovali  priamo v parku a za cca  30 EUR sme dostali obrovské porcie mäsa a Budweiser .

Hneď oproti hotelua bolo rozsiahle univerzitné mestečko s množstvom moderných budov  s pekne upraveným prostredím. Celý Prater a moderné akademické mestečko sú vsadené  do lužných lesov neďaleko Dunaja. Tento typ  architektúry  u nás  absentuje a obávam sa, že v tomto ich tak ľahko nedoženieme.  Čo sa týka ceny služieb, tie sú oproti nám stále o dosť drahšie. V hoteli sme si priplácali  raňajky, ktoré neboli  nič moc a platili sme aj  za hotelové parkovanie.  Bratislava je  v tomto smere zatiaľ ešte lacnejšia, ale je len otázka času kedy ich dobehneme...

Večer sme sa už presúvali cca 2 km pešo na koncert Metallica WorldWired Tour, ktorý je  súčasťou  koncertnej šnúry odštartovanej  už v októbri 2016, hneď  po vydaní posledného albumu.  Keď sme prišli na štadión cca o 19.15, ten bol už skoro plný a chvíľu trvalo, pokiaľ sme si našli naše sedadlá v tom mravenisku,  kde mohlo byť do päťdesiattisíc ľudí.

Zachytili sme  ešte záver predskokana GHOST a potom už prišli  cca o 20.40 hlavné  hviezdy v zložení: James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Lee Hammett, Robert Trujillo, ktorí v  plnom nasadení odohrali cca 2 hodinový setlist:

The Ecstasy of Gold  (Ennio Morricone song) 

Hardwired Intro

1. Hardwired

2. The Memory Remains  (with extended outro) 

3. The Four Horsemen

5. The Unforgiven

6. Here Comes Revenge

7. Moth Into Flame

8. Sad but True

9. No Leaf Clover  (followed by Kirk & Rob's… more ) 

10. Frantic

11. One

12. Master of Puppets

13. For Whom the Bell Tolls

14. Creeping Death

15. Seek & Destroy

Encore:

16. Spit Out the Bone

17. Nothing Else Matters

18. Enter Sandman (with 'The Frayed Ends of Sanity' outro)

Celá show bola vystavaná na profesionálnej úrovni, prebiehala na obrovskom pódiu a to so všetkým ako má byť - cez bezchybné ozvučenie podporené  videoprojekciou  a živými zábermi na protagonistov,  až po  svetelnú show doplnenú veľkolepými  pyro - efektami.  Všetko perfektne zorganizované a všetko malo svoje miesto, ani žiadne obrovské rady na občerstvenie,  aké boli nedávno  na koncerte  Kabát v Bratislave.

Na záver sme  si ešte vybehli  kúpiť  tričko na pamiatku , takže prídavky a záverečný ohňostroj sme počuli a videli zvonku. 

Koncert bol mixom vydarených kúskov z ich posledného albumu, premiešaných  osvedčenými nadčasovými piliermi ich tvorby. Trošku nás mrazilo pri projekcii One s protivojnovými motívmi, keď sme si uvedomili že tu vo Viedni to v minulosti začínalo...

Škoda, že Metallica  k nám na Slovensko po zlých  skúsenostiach z roku 1993 na poloprázdnom Interi nepríde, aj keď si myslím, že teraz by bolo vypredané. V nedeľu mali v Prahe 70 000 ľudí. Pre nich to už nie je len o peniazoch. V každej krajine podporujú aj lokálne charitatívne projekty, napr. v Bukurešti dali 250 000 EUR na stavbu nemocnice.

Na druhý deň sme sa cestou ešte  zastavili v neďalekom  Neusiedl am See, ale keďže  plutva od SUP zostala  doma,  tak sme pomerne rýchlo odišli, lebo v jazere je voda po kolená a nedalo  sa tam veľmi plávať.

Viedeň je jedna z  popredných metropol  sveta, kúsok od  nás. Je tam stále čo vidieť, spoznávať a hľadať nové inšpirácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?